Faktoring dla firm – sposób na finansowanie działalności
Autor: Grupadfqs Dom Finansowy, publikacja: 2021-09-07
Faktoring dla firm to dobry sposób (alternatywny do kredytu) na szybkie pozyskanie środków obrotowych dla przedsiębiorstw zamrożonych w należnościach handlowych. Poza zapewnieniem szybkiego dostępu do gotówki faktoring daje możliwość monitorowania i egzekwowania płatności oraz pozbycia się z tym związanych problemów. W odróżnieniu od kredytu faktoring najczęściej nie wymaga ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia prawnego.
Faktoring – co to znaczy?
Faktoring to usługa finansowa polegająca na wykupie przez firmę faktoringową (faktora) od przedsiębiorstwa (faktoranta) nieprzeterminowanych należności z tytułu sprzedaży towarów lub usług.
To forma finansowania możliwa do zastosowania przez firmy udzielające tzw. kredytów kupieckich, czyli stosujących odłożone w czasie terminy płatności wobec swoich kontrahentów.
Faktoring jest dobrym rozwiązaniem poprawiającym płynność finansową w firmie.
Jak działa faktoring?
Zasady działania faktoringu:
- Dostawca dostarcza towar lub usługę wraz z fakturą do kontrahenta.
- Faktor odnotowuje wierzytelność i w ciągu 24 godzin wypłaca dostawcy 80% kwoty faktury. Do momentu zapłaty faktury przez kontrahenta wierzytelność jest monitorowana przez faktora.
- Kontrahent reguluje płatność do faktora, który wypłaca dostawcy pozostałą należność (po odliczeniu prowizji i opłat ustalonych w umowie zawartej pomiędzy faktorem i faktorantem).
Dla kogo jest faktoring?
Faktoring przeznaczony jest dla firm:
- Zarejestrowanych na terenie RP.
- Oferujących powtarzalny, zestandaryzowany produkt (najlepiej). Towar nie powinien być obarczony zbytnim ryzykiem reklamacji i częstych zwrotów.
- Dostarczających swoje produkty czy usługi do stałej i szerokiej bazy klientów, którym udziela odłożonych w czasie terminów płatności (najlepiej).
W jakich okolicznościach warto skorzystać z faktoringu?
Kiedy skorzystać z faktoringu:
- Firma dynamicznie się rozwija i napotyka barierę płynności finansowej.
- Firma zawiera kontrakty z odłożonym terminem płatności.
- Kontrahenci spóźniają się z płatnościami za dostarczony towar czy usługi.
- Firma chce zmniejszyć lub wyeliminować ryzyko niewypłacalności kontrahenta.
- Występują braki własnych środków na finansowanie bieżącej działalności, np. duże wahania sezonowe, długie terminy płatności pojawiające się zwłaszcza u firm transportowych.
Faktoring a kredyt
W odróżnieniu od kredytu faktoring najczęściej nie wymaga ustanawiania dodatkowego zabezpieczenia prawnego.
Korzystanie z faktoringu nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową.
Rodzaje faktoringu
Factoring dla firm transportowych
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest faktoring dla transportu. W branży transportowej występują długie terminy płatności, a to negatywnie wpływa na płynność płatniczą firm transportowych.
W tym przypadku skorzystanie z faktoringu pomoże nam uzyskać pieniądze, które będziemy mogli wykorzystać m.in. na płatność gotówką za paliwo, otrzymanie wysokich rabatów, dzięki czemu w dużej mierze będą zwracać się koszty faktoringu lub znacząco się obniżą.
Faktoring odwrotny
Interesującą odmianą jest tzw. faktoring odwrotny polegający na regulowaniu zobowiązań firmy wobec jej dostawców na podstawie wystawionych i zaakceptowanych faktur.
Faktoring dla nowych firm
Faktoring dla nowych firm jest bardzo dobrą możliwością poprawienia płynności finansowej. Pieniądze można pozyskać w ciągu 24 godzin od przedstawienia faktur. Mamy je do dyspozycji na wskazanym koncie bankowym.
Faktoring krajowy i zagraniczny
Faktoring zagraniczny, zwany również eksportowym, pozwala firmom eksportującym swoje towary za granicę na szybkie uzyskanie płatności.
Do ciebie należy podjęcie decyzji, która formę finansowania wybierzesz i czy będzie to faktoring.