Finansowanie przedsiębiorstwa – źródła pozyskiwania środków
Autor: Grupadfqs Dom Finansowy, publikacja: 2021-06-28
Prowadzenie przedsiębiorstwa zależy w dużej mierze od właściwego doboru źródeł finansowania prowadzonej działalności. Więcej na temat tego, jakie są źródła finansowania działalności gospodarczej, dowiesz się, czytając ten artykuł.
Wybór źródła finansowania przedsiębiorstwa
Dobierając źródła finansowania pod względem wielkości i struktury, powinniśmy myśleć o bezpieczeństwie finansowym, tzn. brać pod uwagę utrzymanie płynności w krótkim i długim okresie. Dostęp do odpowiednich źródeł finansowania może być czynnikiem przewagi konkurencyjnej. Ważny w tym przypadku czynnik to koszty pozyskania kapitału finansującego aktywa firmy.
W tej sytuacji istotna jest strategia finansowania działalności zarówno w krótszym, jak i dłuższym czasie. Ważna staje się znajomość produktów finansowych i obowiązujących przepisów prawa.
Do produktów finansowych można zaliczyć wszystko, co jest związane z pieniędzmi i oferowane na rynku finansowym. W zakresie finansowania działalności będą to:
Każdy z tych punktów postaram się w skrócie omówić.
1. Kredyty
Podział kredytów dla przedsiębiorstw zależy głównie od ich przeznaczenia i ma też swoje odzwierciedlenie w nazewnictwie. Rozróżniamy następujące rodzaje kredytów:
- gotówkowe,
- konsolidacyjne,
- hipoteczne,
- inwestycyjne,
- obrotowe,
- refinansowe.
Kredyt to zobowiązanie, do którego udzielania są upoważnione jedynie banki oraz SKOK-i. Pojęcie i rodzaje kredytów są ściśle regulowane przez prawo bankowe i inne ustawy. Przepisy prawa zawarte w ustawach ustalają zasady związane z udzielaniem i spłatą kredytów.
Zabezpieczenie kredytu to narzędzie, które chroni interesy kredytodawcy i pozwala mu wyegzekwować spłatę zobowiązania. Wyróżniamy zabezpieczenia miękkie i twarde:
- miękkie – weksel – weksel in blanco – dobrowolne poddanie się egzekucji – poręczenie;
- twarde – hipoteka – zastaw rejestrowy – przewłaszczenie na zabezpieczenie.
Instytucje pozabankowe udzielające pożyczek muszą posiadać odpowiednią rejestrację w KNF i jej numer. Dotyczy to również wszystkich podmiotów, w tym także brokerów.
2. Leasing
Leasing jest umową, na mocy której właściciel (leasingodawca) przekazuje użytkownikowi (leasingobiorcy) prawo użytkowania przedmiotu przez określony czas w zamian za opłatę czy serię opłat zwanych ratami leasingowymi. W ramach tej formy finansowania rozróżniamy:
- leasing operacyjny,
- leasing finansowy,
- pożyczkę leasingową.
W przypadku leasingu operacyjnego cała rata leasingowa stanowi koszt uzyskania przychodu, a podatek VAT odliczany jest od kwoty podatku przewidzianego do odprowadzenia do Urzędu Skarbowego. Wyjątek co do strony kosztowej stanowi leasing samochodów osobowych. W tym przypadku korzystny jest leasing aut o wartości do 150 000 zł. Wynika to z obowiązujących obecnie przepisów prawa. W pozostałych przypadkach w koszty zaliczamy odsetki i amortyzację przedmiotu zgodnie z obowiązującymi w zakresie amortyzacji przepisami.
Samochody osobowe mogą być pozyskane także w leasingu konsumenckim lub w postaci najmu długoterminowego. Leasing konsumencki to w pewnym sensie leasing finansowy. Najem długoterminowy aut osobowych polega na tym, że rata leasingowa zawiera już w sobie wszelkie opłaty, jak ubezpieczenie, koszty przeglądów, zużycie opon itp.
Rata leasingowa składa się z części stałej i zmiennej wynikających z ilości przejechanych kilometrów. Ustalany jest limit kilometrów do przejechania – część stała, przejechane kilometry ponad ustalony limit kilometrów – opłata wyższa, zmienna i zależy od dodatkowo przejechanych kilometrów ponad limit.
Ustalona jest też wartość samochodu po okresie najmu, za którą można nabyć samochód. Jeżeli nie decydujemy się na jego nabycie, zwracamy do dostawcy. Najem długoterminowy dotyczyć może także samochodów dostawczych, ciężarowych i ciągników siodłowych.
3. Faktoring
Faktoring to nic innego jak płatność za wystawione faktury z odłożonym terminem płatności.
Dla każdego podmiotu ustalany jest limit, w ramach którego realizowane są natychmiast płatności za przedstawione faktury. Ta forma finansowania pozostaje bez wpływu na zdolność kredytową, a pozwala szybko pozyskać środki finansowe na dowolny cel.
Wyróżniamy faktoring z regresem i faktoring bez regresu, jak również faktoring odwrócony. Wybór rodzaju faktoringu należy do korzystającego z tej formy finansowania.
Umiejętność korzystania z omówionych form finansowania jest jedną z ważniejszych podstaw sukcesu finansowego przedsiębiorstwa.